Seasons 1-1/4 x 8" Brass Pop-Up Unit - Chrome Finish
- Pop-up set with overflow holes
- Dimension: 1-1/4 In. x 8-1/8 In.
- Except for lift-rod with different design, the drain set can be regarded as universal parts
- Meets IAPMO certificate
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30181800 |
| Manufacturer Part Number | 523640.00 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Chrome |
| Material | Brass |
| Accent Color/Finish | Chrome |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| ASME Specifications | A112.18.1-05 |
| Country of Origin | CHINA |
| ASTM Specifications | A112.18.1-05 |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth (In) | 8.50 in |
| Stem Length | 2.81 |
| Thread Size 1 | 1/2" NPS |
| Depth | 8.1 in |
| Height | 2.2 in |
| Weight | 1.55 lb |
| Width | 2.7 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | No |
| Brand | Seasons |
| Package Contents | 1 |
| Faucet Category | Lavatory |
| Fits Faucet Brand | Glacier Bay |
| Supplier Product Name | Brass Pop Up Assembly, Chrome |
| Application | IAPMO |
| FOB | No |
| Manufacturer Model No | A505002CP |
| UPC Code | 019934055307 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |