Seasons White China Lavatory - 19" Round - 4" Centers - Self-Rimming - Front Overflow
- Vitreous china
- 19 In. round
- 4 In. center
- Self-rimming with front overflow
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30181504 |
| Manufacturer Part Number | 404653.00 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Material | China |
| Color / Finish | White |
| Color Family | Whites |
| Sink Material | Porcelain/China |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Shape (2) | Oval |
| Depth Of Bowl 1 (In) | 6.00 in |
| Width (In) | 19.09 in |
| Overall Height (In) | 7.87 in |
| Length (In) (2) | 19.00 in |
| Water Depth To Overflow (In) | 5.04 in |
| Weight (Lbs) | 16.06 lb |
| Lavatory Basin Shape | Round |
| Depth | 20.8 in |
| Height | 8.5 in |
| Weight | 17.0 lb |
| Width | 19.8 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Seasons |
| TAABAA | No |
| UPC Code | 721015348634 |
| Number Of Holes (2) | 4 |
| Number Of Bowls | 1 |
| Assembly Required (2) | No |
| FOB | No |
| Sink Type | Self-Rimming |
| Topmount, Undermount | Topmount |
| Package Contents | White Round Drop-In Lavatory |
| Faucet Hole Spacing | 4" Centerset |
| Supplier Product Name | White 4 In. Center Round Drop-In Lavatory |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |