Replacement Dryer Latch And Strike - For Doors On Gas And Electric Dryers - Molded Plastic - Plated Tension Spring - Replaces Whirlpool And Frigidaire Models 279280, 279570 And 83-280
- Has metal striker
- Molded plastic latch
- Catch is 3/4 In. square, strike is 3/4 In. length
- Used on Whirlpool dryers
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 31162407 |
| Manufacturer Part Number | 203004 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | White/Metallic |
| Material | Plastic & Metal |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Projection (In) | 0.50 in |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Width (In) | 1.44 in |
| Height (In) (2) | 1.50 in |
| Depth (In) (2) | 1.50 in |
| Depth | 0.8 in |
| Height | 0.8 in |
| Weight | 0.01 lb |
| Width | 0.8 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| Supplier Product Name | Dryer Latch & Strike |
| UPC Code | 687152160754 |
| TAABAA | No |
| Manufacturer Model No | ER279570M |
| FOB | No |
| Package Contents | Latch & Strike |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |