Replacement Dryer Drum Support Wheel "Pkg Of 2" - For Gas And Electric Dryers - Replaces Whirlpool And KitchenAid Models
- 3-1/4 In. diameter
- Includes four o-rings
- Includes two retainers
- Used on Whirlpool dryers
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 47111500 |
| Manufacturer Part Number | 203005 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Black/Matte |
| Material | Plastic, Rubber & Metal |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Height (In) (2) | 7.38 in |
| Length (In) (2) | 1.50 in |
| Width (In) | 6.50 in |
| Depth | 3.3 in |
| Height | 2.0 in |
| Weight | 0.7 lb |
| Width | 3.3 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| Part For Coin Operated Item | No |
| UPC Code | 840993007583 |
| TAABAA | No |
| Package Contents | Two Wheels, Four Triple Rings, Two Washers |
| Appliance Accessory Type | Dryer |
| FOB | No |
| Supplier Product Name | Drum Support Wheel (Two Pack) |
| Manufacturer Model No | ER349241T |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |