Rain Bird Standard Rectangular Irrigation Valve Box - Lid Measurement 11-1/8" W x 16-1/2" L - Polyethylene Green Lid And Black Base - Top Dimension 13" W x 18-1/4" L - Bottom Dimension 15-15/16" W x 21-1/4" L - Depth Measures At 12" - Bottom Is Larger Due To Flanged Base For Better Hold & Security - Unique Knock-Outs For Easy Pipe Placement And Reduced Installation Time - Knock-Outs Slide Back Into Place Above Pipe To keep Dirt Out - Drop-In Lockable Lid With Double Ledge Lid Support - Mfg #PVBSTD
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40141769 |
| Manufacturer Part Number | PVB5TD |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 15.2 in |
| Height | 12.0 in |
| Weight | 8.9 lb |
| Width | 20.1 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Rain Bird |
| TAABAA | Yes |
| UPC Code | 046878532120 |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |