Rain Bird Extension Or Shallow Rectangular Valve Box - Lid Measurement 11-1/8" W x 16-1/2" L - Polyethylene Green Lid And Black Base - Top Dimension 11-3/4" W x 17" L - Bottom Dimension 13-5/8" W x 18-7/8" L - Depth Measures At 6-3/4" - Bottom Is Larger Due To Flanged Base For Better Hold & Security - Unique Knock-Outs For Easy Pipe Placement And Reduced Installation Time - Knock-Outs Slide Back Into Place Above Pipe To keep Dirt Out - For Extension Use With Orbit Or Rain Bird 12" Valve Box Only (600150) - Mfg #PVBSTDEXT
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40141769 |
| Manufacturer Part Number | 123452 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 20.3 in |
| Height | 7.1 in |
| Weight | 6.65 lb |
| Width | 14.6 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Rain Bird |
| TAABAA | Yes |
| FOB | No |
| UPC Code | 046878532137 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |