QEP 14" Pro Floor Scraper - 5' Steel Handle - Flexible High Carbon Premium Steel Blade - Use With 130060 Replacement Blade
- Premium quality carbon steel offers long lasting durability
- 5 Ft. long handle for easy use
- Replacement Blade: QEP No. 21000
- 14 in. blade
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 47121611 |
| Manufacturer Part Number | 20900 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Black And Red |
| Material | Steel |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Handle Length (In) | 60.00 in |
| Height (In) (2) | 1.75 in |
| Length (In) (2) | 60.00 in |
| Size (2) | 60" |
| Width (In) | 14.00 in |
| Depth | 64.0 in |
| Height | 1.3 in |
| Weight | 6.0 lb |
| Width | 14.5 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | QEP |
| TAABAA | Yes |
| Supplier Product Name | Pro Floor Scraper with 14 In. Carbide Steel Replaceable Blade |
| Package Contents | One Floor Scraper |
| Tile Accessory Category | Scraper |
| FOB | No |
| UPC Code | 010306209007 |
| Manufacturer Name | Q.E.P. Co., Inc. |
| Manufacturer Model No | 20900 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |