QEP Quick Cut Vinyl Tile Cutter - Cuts Up To 12" Tiles And Vinyl Cove Base - Mfg #30002
- Die cast aluminum base
- Hardened steel blades
- Built in measuring gauge
- Ball and needle bearings for long life
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 23151901 |
| Manufacturer Part Number | 30002 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Blade Material | Steel |
| Tool Material | Metal |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Blade Length (In) | 12.00 in |
| Handle Length (In) | 12.00 in |
| Height (In) (2) | 4.25 in |
| Length (In) (2) | 20.50 in |
| Weight (Lbs) | 6.00 lb |
| Width (In) | 7.00 in |
| Depth | 7.4 in |
| Height | 2.5 in |
| Weight | 7.2 lb |
| Width | 16.7 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | QEP |
| TAABAA | No |
| Built-In Measuring Gauge | Yes |
| Adjustable Angle Cut Capability | No |
| Package Contents | One Tile Cutter |
| FOB | No |
| UPC Code | 010306300025 |
| Tool Type (2) | Vinyl Tile Cutter |
| Supplier Product Name | Quick Cut Vinyl Tile Cutter with Hardened Steel Blades for 12 In. x 12 In. Vinyl Tile |
| Manufacturer Name | Q.E.P. Co., Inc. |
| Manufacturer Model No | 30002 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |