1.35 Gallon Zep Commercial All-In-One Pressure Washing Concentrate - Removes Dirt, Grime And Mildew From Wood, Concrete, Plastic, Vinyl And Other Hard Surfaces - Won't Harm Landscaping - When Diluted, Makes Up To 26 Gallons
- Concentrated Cleaner
- Makes up to 26 gallons
- Cleans siding, driveways, brick, wood, stucco
- Removes dirt, grease, oil and grime
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 47131805 |
| Manufacturer Part Number | ZUPPWC160 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Units Of Measurement Quantity | 1 |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 5.7 in |
| Height | 11.6 in |
| Weight | 15.3 lb |
| Width | 7.4 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Anti-Bacterial Or Disinfecting | No |
| Brand | ZEP |
| TAABAA | Yes |
| UPC Code | 021709006117 |
| Cleaner / Dispenser Form | Liquid |
| Units Of Measurement (2) | Fluid Ounces |
| Useable Life | 3 Years |
| Biodegradable | No |
| Cleaner/Dispenser Category | All Purpose |
| Package Contents | 1.35 Gallons |
| Recommended Cleaning Method | Use In Pressure Wash Machine |
| FOB | No |
| Recommended Use | Cleans Driveways, Stucco, Brick |
| Scent | None |
| Stains | No |
| Surface Preparation Required? | No |
| Supplier Product Name | All-In-1 Premium Pressure Wash |
| Manufacturer Name | Zep Inc. |
| Manufacturer Model No | ZUPPWC160 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |
| Recommended Safety Equipment | Safety Goggles With Side Shields And Gloves |