One-Light Wall Sconce - Polished Brass - Frosted Ribbed Glass - 8-1/2H x 4-3/4W x 6-1/2"D - Use One 100W Max Medium Base Bulb (Not Included)
- polished brass finish gives a golden touch
- Ribbed glass adds classic design to this fixture
- Tulip shaped directs light to desired area
- Timeless appeal
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 39111503 |
| Manufacturer Part Number | 322351 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Polished Brass |
| Fixture Color/Finish | Brass & Gold |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Light Output In Watts | 100 W |
| Country of Origin | CHINA |
| Maximum Wattage Per Bulb | 100 W |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 6.6 in |
| Height | 9.6 in |
| Weight | 2.65 lb |
| Width | 7.3 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| TAABAA | No |
| Light Bulb Base | Screw-In |
| Bulb Type | Incandescent |
| FOB | No |
| UPC Code | 046335801899 |
| Supplier Product Name | 1-Light Bath Wall Fixture, Polished Brass Finish |
| Manufacturer Model No | 4411-01 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| ENERGY STAR? Qualified | No |