One-Light Pendant Fixture - Polished Brass - Clear Prismatic Glass - 15" Diameter x 11"H - Use One 150W Max Medium Base Bulb (Not Included)
- The attractive shade perfectly complements the polished brass finish
- This fixture is ideal for placement over a kitchen island, nook, or in a game room
- Clear prismatic glass providing illumination in a room
- Timeless appeal
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 39111506 |
| Manufacturer Part Number | 323115 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Accent Color/Finish | Brass |
| Color / Finish | Polished Brass |
| Fixture Color/Finish | Brass & Gold |
| Light Housing Material | Metal |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Light Output In Watts | 150 W |
| Maximum Wattage Per Bulb | 150 W |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Height (In) (2) | 11.00 in |
| Length (In) | 15.00 in |
| Depth | 17.1 in |
| Height | 8.9 in |
| Weight | 5.4 lb |
| Width | 17.1 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| TAABAA | No |
| Light Bulb Base | Medium |
| Bulb Type | Incandescent |
| Number Of Lights | 1 |
| FOB | No |
| UPC Code | 046335802063 |
| Supplier Product Name | 1-Light Pendant, Polished Brass Finish |
| Manufacturer Model No | 4251-PB |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| ENERGY STAR? Qualified | No |