Maintenance Warehouse 3/4 HP Cast Iron Sewage Pump - Piggy-Back Tethered Float Switch For Automatic Or Manual Operation - High Efficiency PSC Motor With Automatic Reset - 2" Solids Handling - 2" NPT Discharge - 145 GPM @ 0' Head - Max 20' Head - 115 Volt, 60 Hz, 9.5 Amps
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40151512 |
| Manufacturer Part Number | HRP 402451 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 0.17 in |
| Height | 4.5 in |
| Weight | 4.5 lb |
| Width | 1.25 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | No |
| Brand | Maintenance Warehouse |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| UL Listed | No |
| GSA Approved | No |