Liberty Pumps 1/2 HP Automatic Effluent Sump Pump - One-Piece Heavy-Duty Cast Iron Body - Vortex Style Impeller Handles Up To 3/4" Solids - Permanently Lubricated Motor - 1-1/2" Discharge - 70 GPM @ 0' Head - Max 40' Head - Mfg #287
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40151510 |
| Manufacturer Part Number | 287 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | TAIWAN |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 10.75 in |
| Height | 13.0 in |
| Weight | 29.0 lb |
| Width | 10.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Liberty |
| TAABAA | Yes |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |