- LED Bulb 5 Watt A15 3000 Kelvin
- 120 Volt
- Medium Base
- 3000 Kelvin
- 300 Lumens
- 80+ CRI
- 11,000 Average Hour Life
- Non-Dimmable
- Replaces 60W A15 Incandescent -
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 39101612 |
| Manufacturer Part Number | 169458 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Base Material (2) | Aluminum |
| Color / Finish | White |
| Specifications | |
|---|---|
| Wattage | 60 W |
| Made in the USA | No |
| Lumens | 570 lm |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Light Bulb Shape | A15 |
| Depth | 6.8 in |
| Height | 7.7 in |
| Weight | 1.5 lb |
| Width | 11.1 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Home Repair Parts |
| UPC Code | 017801143928 |
| TAABAA | No |
| Light Bulb Base | Medium |
| Rated Life (Hours) | 2,000 h |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |