Feit 20 Watt LED PAR-38 Bulb - 120 Volt - Medium Base - 3,000 Kelvin - 950 Lumens - 30,000 Average Hour Life - 38 Flood Pattern - 1,725 Candlepower - Dimmable - Wet Location Listed - Replaces 90W Halogen Bulb - Mfg #PAR38/LEDG5
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 39101600 |
| Manufacturer Part Number | PAR38/LEDG5 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Wattage | 20 W |
| Lumens | 950 lm |
| Voltage (2) | 120 V |
| Voltage Rating | 120 |
| Country of Origin | CHINA |
| Watts | 20 |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Light Bulb Shape | PAR-38 |
| Incandescent Bulb Wattage Equivalent | 90 |
| Depth | 5.5 in |
| Height | 7.75 in |
| Weight | 1.75 lb |
| Width | 5.5 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Feit |
| Light Bulb Base | Medium |
| TAABAA | No |
| Rated Life (Hours) | 30,000 h |
| Color Temperature | 3,000 K |
| Beam Spread (Deg) | 38? Flood |
| UPC Code | 017801542127 |
| FOB | No |
| Indoor Or Outdoor | Outdoor |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |