Klein Tools Dual Range Noncontact Voltage Tester - Noncontact Detection Of Low Voltage In Security, Entertainment, Communications, Environmental Control And Irrigation Systems - Automatically Detects And Indicates Low Voltage (12-48 Volts AC) And Standard Voltage (48-1,000 Volts AC) - Bright Green LED Indicates The Tester Is Operational - Auto Power-Off Feature Conserves Battery Life - Low Battery Indicator - CAT IV 1,000 Volt Rating - Two AAA 1.5 Volt Batteries Included - Mfg #NCVT2
| Make & Model | |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | NCVT-2 |
| UNSPSC | 41113669 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| AC Voltage | 1000 |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Battery Size | AAA |
| Depth | 3.85 in |
| Height | 0.9 in |
| Weight | 0.205 lb |
| Width | 9.35 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Klein Tools |
| TAABAA | No |
| LED Display | Yes |
| Power Source | Batteries |
| Sleep Mode | No |
| FOB | No |
| UPC Code | 092644690020 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | Yes |