2.5 Gallon Zep Commercial® Industrial Purple Cleaner - Super Heavy-Duty - Quickly Dissolves Extreme Grease, Oil And Dirt Buildup - Ideal For Use On Engines, Concrete, Heavy Equipment, Fiberglass And Bilge Pumps - When Diluted, Makes Up To 15 Gallons - Mfg #ZU08562G
- Dissolves extreme grease, oil and dirt build-up
- Use on engines, tools and heavy equipment
- Makes up to 15 gallons
- Concentrate
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 47131821 |
| Manufacturer Part Number | ZU08562G |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Units Of Measurement Quantity | 1 |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 9.5 in |
| Height | 14.28 in |
| Weight | 21.15 lb |
| Width | 6.6 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | ZEP |
| TAABAA | Yes |
| Cleaner / Dispenser Form | Liquid |
| Useable Life | 3 Years |
| Application Method | Dilute Product, Then Spray Or Mop Surface |
| Biodegradable | No |
| Cleaner/Dispenser Category | Degreasers |
| Package Contents | Contains 2.5 Gallons Of Product |
| Recommended Cleaning Method | None |
| FOB | No |
| Recommended Use | To Clean Grease And Oil Stains From Engines, Heavy Equipment And Unfinished Concrete |
| Scent | Ethereal |
| Stains | Yes |
| UPC Code | 021709012392 |
| Surface Preparation Required? | No |
| Units Of Measurement (2) | Gallons |
| Supplier Product Name | Industrial Purple Cleaner & Degeaser |
| Manufacturer Name | Zep Inc. |
| Manufacturer Model No | ZU08563G |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |