1 Gallon Simple Green General Purpose Cleaner And Degreaser - When Diluted, Makes Up To 11 Gallons - Concentrate - Nontoxic, Biodegradable, Nonflammable And Nonabrasive - Priced Each
- Non-Toxic
- Biodegradable
- ECONOMICAL
- Safer aound children and pets
- Septic safe
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 47131805 |
| Manufacturer Part Number | 13005 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Units Of Measurement Quantity | 128 |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Size | Gallon |
| Depth | 5.9 in |
| Height | 11.9 in |
| Weight | 11.3 lb |
| Width | 5.9 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Cleaner/Dispenser Category | Multipurpose Cleaner |
| Brand | Simple Green |
| TAABAA | Yes |
| Cleaner / Dispenser Form | Liquid |
| Biodegradable | Yes |
| CPSC Flame Protection | Non-Flammable |
| Package Contents | Liquid Cleaner |
| Recommended Cleaning Method | Do Not Allow Product To Dry On Surface. Clean Rinse, Mop And/Or Dry Cleaned Area |
| Scent | Sassafras |
| FOB | No |
| Stains | No |
| UPC Code | 043318130052 |
| Surface Preparation Required? | No |
| Units Of Measurement (2) | Fluid Ounces |
| Useable Life | Indefinite In Unopened Container, Stored Above Freezing And Below 100 F |
| Supplier Product Name | 128 oz All Purpose Cleaner Refill Bottle |
| Manufacturer Name | Sunshine Makers, Inc. |
| Manufacturer Model No | 13005 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |
| Recommended Safety Equipment | Individuals With Sensitive Skin Should Take Appropriate Precautions. Use In Well Ventilated Areas. |