Hydro-Balance 1 Gallon Enviro-Coil Concentrate - For Evaporator Or Condenser Coils - Nonfoaming - Cleans Without Acid Or High Alkaline Materials - Attacks Dirt And Dust Buildup - Will Not Pit Or Etch Coils - No Rinsing On Evaporator Coils - Odorless - Noncombustible - Use Garden Sprayer To Apply - USDA Accepted At Recommended Dilution Rate - Mfg #H-EC01
- Excellent choice for both Evaporator and Condenser Coils
- No rinsing required on evaporator coils
- Cleans without acid or high alkaline materials
- Will not pit or etch coils
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 47131805 |
| Manufacturer Part Number | H-EC01 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Size (2) | 1 Gallon |
| Depth | 6.0 in |
| Height | 11.8 in |
| Weight | 12.7 lb |
| Width | 6.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | Yes |
| Brand | Hydro-Balance |
| Package Contents | Plastic Bottle |
| Supplier Product Name | Enviro-Coil Concentrate |
| FOB | No |
| Manufacturer Name | Hydro-Balance Corporation |
| UPC Code | 651265003277 |
| Manufacturer Model No | H-EC01 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |