Hydro-Balance 1 Gallon Hydro-Therm Pipe Saver - Nontoxic HVAC Antifreeze Solution: 70% Propylene Glycol-Based Heat Transfer Fluid - Contains Food-Grade Corrosion Inhibitor Package Specially Designed For HVAC Systems - Exceptional Low Temperature Service - Burst Protection To -100F (-73C) - Freeze Protection To -60F (-51C) - Use To Protect Refrigeration Systems, Hydronic Boilers, Glycoolers, Solar Water And Process Cooling/Heating Systems - Mfg #H-801
- 70% Propylene Glycol solution provides maximum low-temperature protection to -100F(73C)
- Easily dilutes with distilled water for adequate freeze/burst protection
- Non-toxic alternative to Ethylene Glycol fluids
- Used to protect refrigeration systems, hydronic boilers, glycooler, solar water and process cooling/heating systems
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 15121807 |
| Manufacturer Part Number | H-801 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Package Size (Oz) | 128.00 oz |
| Container Size (2) | 1 Gallon |
| Depth | 5.8 in |
| Height | 12.0 in |
| Weight | 11.75 lb |
| Width | 5.8 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Hydro-Balance |
| TAABAA | Yes |
| Container Type | Plastic Bottle |
| Manufacturer Name | Hydro-Balance Corporation |
| Standards | Not Applicable |
| Recommended Application | Not Recommended For Automotive Use |
| Supplier Product Name | Hydro-Therm PG100 |
| FOB | No |
| Manufacturer Model No | H-801 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |