50 Watt High Pressure Sodium Wall Fixture - 120 Volt - Bronze Finish - One-Piece Vandal Resistant Polycarbonate Housing - Clear Prismatic Polycarbonate Lens - 14' Maximum Mounting Height - 11H x 6-3/4W x 5-1/4"D - Bulb Included
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 39111613 |
| Manufacturer Part Number | 297175 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Bronze Polycarbonate Housing |
| Housing Material | Polycarbonate |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 6.75 in |
| Height | 11 in |
| Weight | 7.35 lb |
| Width | 5.25 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Type | Security |
| Brand | Monument |
| TAABAA | No |
| Bulb Type | High Pressure Sodium |
| Hardwired Or Plug-In | Hardwired |
| Motion Detector | No |
| Number Of Bulbs | 1 |
| Photo Cell | No |
| Manufacturer Name | Monument |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |