250 Watt High Pressure Sodium Wall Fixture - 120/208/240/277 Volt - Bronze Cast Aluminum Rear Housing - Cast Aluminum And Clear Prismatic Glass Front Cover - 15-1/4H x 16-1/4W x 8"D - Bulb Included - Mfg #TWH250S TBLPI
- Multi tap ballast allows different voltage options
- Sealed and gasketed lens inhibits entrance of outside contaminants
- Mountable on any flat non combustible vertical surface
- Finished with corrosion resistant polyester powder
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 39111524 |
| Manufacturer Part Number | TWH 250S TB LPI |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Bronze Cast Aluminum |
| Housing Material | Cast Aluminum |
| Color Family | Browns/Tans |
| Material | Cast Aluminum |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | MEXICO |
| Maximum Wattage Per Bulb | 250 W |
| Voltage (2) | 120 V |
| Voltage Rating | 120 |
| Wattage | 250 W |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Height (In) (2) | 15.25 in |
| Length (In) (2) | 8.00 in |
| Weight (Lbs) | 33.75 lb |
| Width (In) | 16.25 in |
| Depth | 20.5 in |
| Height | 12.1 in |
| Weight | 22.0 lb |
| Width | 21.7 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Type | Security |
| TAABAA | Yes |
| Brand | Lithonia Lighting |
| Bulb Type | High Pressure Sodium |
| Light Bulb Base | Screw-In |
| Hardwired Or Plug-In | Hardwired |
| Motion Detector | No |
| Number Of Bulbs | 1 |
| Photo Cell | No |
| Collection Name | Security Light |
| FOB | No |
| UPC Code | 784231067420 |
| Lighting Category | Exterior Lighting Security |
| Number Of Lights | 1 |
| Package Contents | Light Fixture With Lamp Included |
| Recommended Base Type | Mogul |
| Security Lighting Application | Flood |
| Sensor | No |
| Shade/Glass Type | Prismatic Borosilicate Glass Refractory |
| Weather Resistant | Yes |
| Supplier Product Name | 250 watt Bronze High Pressure Sodium Wall Light Fixture |
| Manufacturer Name | Lithonia Lighting |
| Manufacturer Model No | TWH 250S TB LPI |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | Yes |
| ENERGY STAR? Qualified | No |