Grundfos - 1/25 HP Hydro Pump - Bronze - 115 Volts - Flange Size: 1/2" Sweat - Water Lubricated - Flange To Flange 5" - Gpm At 1': 9 Gpm - Max Head: 1 Gpm At 13' - Mfg #UP15-18B5
- 115V / 25W Max Fluid Temp 230F Min Fluid Temp 36F Max Working Pressure 145PSI
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40151510 |
| Manufacturer Part Number | UP15-18B5 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Voltage Rating | 115 |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 6.1 in |
| Height | 6.9 in |
| Weight | 7.45 lb |
| Width | 7.4 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Grundfos |
| TAABAA | Yes |
| Pump Type | "UP" Series/Open |
| Connection Type | Sweat 1/2" |
| Supplier Product Name | 59896114 UP15-18B5 GRUNDFOS PUMP |
| Manufacturer Name | Grundfos |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |