Vinyl Window Bead "Pkg Of 25" - Gray - Glass Retainer - Rigid Snap-In Glazing Vinyl - 9/32W x 72L x 1/2"H - For Repairing Or Reglazing Aluminum Windows
- Gray vinyl construction
- Snaps in place
- 6 ft. length
- Installs easily
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30141501 |
| Manufacturer Part Number | 312504 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Gray |
| Material | Vinyl |
| Screen Spline Material | Vinyl |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Size | 9/32W x 72L x 1/2"H |
| Length (Ft) | 6.00 ft |
| Diameter (In) (2) | 0.50 in |
| Depth | 2.8 in |
| Height | 2.8 in |
| Weight | 4.0 lb |
| Width | 73.6 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| TAABAA | Yes |
| UPC Code | 049793394118 |
| Hardware Type | Window Bead |
| Weather Strip Type | Window Bead |
| Supplier Product Name | 6 ft. Gray Vinyl Glazing Strip |
| FOB | No |
| Manufacturer Model No | 312504 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |