Vinyl Window Bead "Pkg Of 25" - Black - Glass Retainer - Rigid Snap-In Glazing Vinyl - 9/32W x 72L x 1/2"H - For Repairing Or Reglazing Aluminum Windows
- Vinyl Window Bead "Pkg Of 25"
- black
- Glass retainer
- Rigid Snap
- In Glazing Vinyl
- 9/32W x 72L x 1/2"H
- For Repairing Or Reglazing Aluminum Windows
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30141501 |
| Manufacturer Part Number | 504378 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Black |
| Material | Vinyl |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Size | 9/32W x 72L x 1/2"H |
| Width (In) | 0.28 in |
| Height (Ft) | 0.04 ft |
| Length (Ft) | 6.00 ft |
| Thickness (In) | 0.28 in |
| Depth | 73.75 in |
| Height | 2.7 in |
| Weight | 4.2 lb |
| Width | 2.7 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | Yes |
| Brand | HRP |
| UPC Code | 049793396860 |
| Package Quantity | 25 |
| Type | Single Or Double Hung Sash Windows Or Swinging (Casement) Windows |
| Window Hardware Category | Vinyl Window Bead |
| Weather Strip Type | Window |
| FOB | No |
| Supplier Product Name | 72 in. Black Snap-In Glazing Vinyl |
| Manufacturer Model No | 504378 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |