General Wire Retrieving Tool - Large Retrieving Tool Used For Removing Loose Objects And Broken Cables - For Use With 5/8" Cables - Mfg #RTR-2
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 31161700 |
| Manufacturer Part Number | RTR-2 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Silver/Black |
| Drain Tool Material | Steel |
| Blade Material | Steel |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Width (In) | 4.00 in |
| Overall Length (In) | 3.00 in |
| Weight (Lbs) | 0.50 lb |
| Depth | 7.0 in |
| Height | 3.0 in |
| Weight | 0.5 lb |
| Width | 4.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Package Quantity | 1 |
| Brand | General Wire |
| Brand/Model Compatibility | Compatible With General Cables |
| Drain Tool Type | Cutter |
| UPC Code | 093122130373 |
| Application | For Removing Loose Objects and Broken Cables |
| TAABAA | Yes |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| UL Listed | No |
| GSA Approved | No |