General Wire 5-Piece Cutter Set - Use With 152550, 152501 Cables Or 152548 Drain Snake - Mfg #SRCS-R
- Cutter set for most applications
- Fits 5/8 In. and 3/4 In. cables
- Mfg #SRCS-R
- 5 pieces
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 47121808 |
| Manufacturer Part Number | SRCS-R |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Blade Material | Steel |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Weight (Lbs) | 0.00 lb |
| Blade Width (In) (2) | 0.00 in |
| Length (In) (2) | 0.00 in |
| Depth | 7.5 in |
| Height | 3.75 in |
| Weight | 1.25 lb |
| Width | 5.25 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | General Wire |
| TAABAA | Yes |
| Progressive Tooth Spacing | Not Applicable |
| Teeth Per Inch (2) | 0 |
| Supplier Product Name | 5 piece Cutter Set |
| FOB | No |
| Manufacturer Name | General Wire Spring Company |
| UPC Code | 093122130083 |
| Manufacturer Model No | SRCS-R |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |