First Company HBC Fan Coil Unit For Chilled Or Hot Water - Ceiling/Fur-Down Installation - 2 Pipe - 3 Rows Of Copper Tube Coils - Manual Air Vents - Insulated Condensate Drain Pan - 120 Volt - 3-Speed Motor - 13,400 BTU - Right-Hand Connections (Fan Side) - 400 cfm - 36-1/8W x 21-1/2D x 10"H - 48 Lbs - Mfg #4HBC3RH
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40101718 |
| Manufacturer Part Number | 4HBC3RH |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Maximum BTU | 13,400 Btu |
| Voltage Rating | 120 |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 23.0 in |
| Height | 10.4 in |
| Weight | 49.0 lb |
| Width | 39.3 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Connection Type | Right |
| Brand | First Co |
| TAABAA | Yes |
| FOB | Yes |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |