First Company HBC Fan Coil Unit For Chilled Or Hot Water - Ceiling/Fur-Down Installation - 2 Pipe - 3 Rows Of Copper Tube Coils - Manual Air Vents - Insulated Condensate Drain Pan - 120 Volt - 3-Speed Motor - 13,400 BTU - Left-Hand Connections (Fan Side) - 400 cfm - 36-1/8W x 21-1/2D x 10"H - 48 Lbs - Mfg #4HBC3LH
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40101718 |
| Manufacturer Part Number | 4HBC3LH |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Maximum BTU | 13,400 Btu |
| Voltage Rating | 120 |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 36.13 in |
| Height | 10.0 in |
| Weight | 50.0 lb |
| Width | 21.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | First Co |
| Connection Type | Left |
| TAABAA | Yes |
| FOB | Yes |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |