Fasco Blower Motor - Capacitor 5/370 - Motor Diameter 5.0" - 3 Speed - 1/5-1/6-1/7 HP - 115 VAC - 6.7-5.3-4.7 Amp - 1,050 RPM - General Replacement Shaded Pole - Open Ventilation - Air Over - CW Rotation - Thermally Protected - Shaft 1/2 x 4-1/8" - Mfg #D158
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 26101105 |
| Manufacturer Part Number | 71512522 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Amps | 6.7-4.7 |
| Country of Origin | MEXICO |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 5.5 in |
| Height | 5.4 in |
| Weight | 13.7 lb |
| Width | 10.6 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | Yes |
| Brand | Fasco |
| Motor Size | 5.0" |
| Motor Speed | 3 |
| Ventilation / Accessory Type | Open |
| Manufacturer Model No | D158 |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |