3" Cast Brass Floor Mounted Door Stop And Holder - Satin Chrome - Meets ANSI A156.16 Standards
- Cast brass door stop with door holder hook
- Mounts To Floor
- Meets with ANSI standards
- CHROME PLATED FINISH
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 31162804 |
| Manufacturer Part Number | 807675 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Satin Chrome |
| Material | Brass |
| Hardware Material | Metal |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Width (In) | 2.12 in |
| Depth | 2.2 in |
| Height | 2.2 in |
| Weight | 1.05 lb |
| Width | 6.2 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | No |
| Package Quantity | 1 |
| Brand | HRP |
| UPC Code | 049793381217 |
| Type | Floor Door Stop |
| Door Hardware Category | Stop |
| Package Contents | 1 Holder |
| FOB | No |
| Mounting Position Or Type | Floor |
| Required Installation Equipment | Other |
| Supplier Product Name | Floor Mounted Door Stop & Holder |
| Manufacturer Model No | 807675 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |