5/32" Cast Brass Lip Floor Door Stop - Satin Chrome - Meets ANSI A156.16 Standards
- Cast Brass Door Stop With Rubber Bumper
- Mounts To Floor
- 5/32 In. Door Clearance Lip
- CHROME PLATED FINISH
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 31162804 |
| Manufacturer Part Number | 807875 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Satin Chrome |
| Hardware Material | Metal |
| Material | Cast Brass |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Width (In) | 0.93 in |
| Depth | 1.8 in |
| Height | 1.8 in |
| Weight | 0.3 lb |
| Width | 2.1 in |
| Product Features | |
|---|---|
| TAABAA | No |
| Brand | Prime-Line |
| Package Quantity | 1 |
| Type | Lip Floor Stop |
| UPC Code | 049793381415 |
| Door Hardware Category | Stop |
| Package Contents | 1 Door Bumper; 1 Set Of Installation Screws |
| Mounting Position Or Type | Floor |
| FOB | No |
| Required Installation Equipment | Screwdriver or Drill |
| Supplier Product Name | Floor Stop, 1-3/16 In. Tall |
| Manufacturer Model No | 807875 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |