Cadet Heating Element - For CS Model Heaters - 240 Volts - 1,500 Watt Or Use Two For 3,000 Watt - Mfg #054059
- Replacement heating element for Cadet CS 1500 watt models
- For use with CS152 and CST302 model heaters
- Do not use with C or CT models
- Two may be required for Com-Pak Twin (CST) 3000 W units
- Mfg #054059
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40101800 |
| Manufacturer Part Number | 54059 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Voltage Rating | 240 Volt |
| Country of Origin | MEXICO |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Size (2) | 1 Lb |
| Depth | 4.0 in |
| Height | 9.0 in |
| Weight | 1.0 lb |
| Width | 4.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Cadet |
| TAABAA | Yes |
| Fuel Type | Electric |
| Brand/Model Compatibility | Cadet CS152 Or CST302 Model Heaters (Not C Or CT) |
| Package Contents | One Element |
| Supplier Product Name | 1500 W 240 V CS Model Heater Element |
| FOB | No |
| Manufacturer Name | Cadet |
| Manufacturer Model No | 54059 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |