Cadet Heater Motor - 240 Volts - For C, S, CST And CT Model Heaters - Use Two Motors For Twin Model (CT & CST) Heaters - 2,000 To 2,250 Watt - 2,000 RPM - Mfg #051402
- Replacement motor, 240 Volt, for 2000 watt Cadet C series heaters
- For use with C/CT/CM, CS/CST model heaters only
- Two may be required for ComPak Twin (CT or CST) 3000 W units
- Expertise required for installation
- 2,400 RPM
- Mfg #051402
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 26101105 |
| Manufacturer Part Number | 051402 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | No Finish |
| Enamel Finish | Not Painted |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Voltage Rating | 240 Volt |
| Amperage | 0 A |
| Country of Origin | CHINA |
| BTU Heat Rating | 6,824 Btu |
| Capacity (Cu Ft) | 0.01 ft3 |
| Heater Power Rating | 2,000 W |
| Voltage (2) | 240 V |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Width (In) | 2.38 in |
| Depth (In) (2) | 2.88 in |
| Heating Area (Sq Ft) | 325.00 ft2 |
| Depth | 4.0 in |
| Height | 3.3 in |
| Weight | 1.35 lb |
| Width | 2.5 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Cadet |
| TAABAA | No |
| Series Type | C,CS,CST And CT Models |
| FOB | No |
| Package Contents | C Heater Motor |
| Anti-Freeze | No |
| Design | C Heater Motor |
| Fuel Type | Electric |
| Heater Design | Compact |
| Heater Mounting Location | Wall |
| Indoor Or Outdoor | Indoor |
| Oscillation | No |
| Portable Heater | No |
| Supplier Product Name | C Model 240V 2000 W Heater Motor |
| Manufacturer Name | Cadet |
| Manufacturer Model No | 051402 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |
| AFUE (%) | 100.00 % |
| ACLI Safety Plug | No |