Armstrong Seal Bearing Assembly - Universal Installation For Bronze Or Bronze-Fitted Applications - Used On Armstrong Series S-45, S-46, H-41 Pumps - Replaces B&G 189105, 189106 And 118447 Seal Bearing Assemblies - Mfg #816027MF-002
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 31171500 |
| Manufacturer Part Number | 816027-002 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 6.6 in |
| Height | 6.7 in |
| Weight | 5.7 lb |
| Width | 6.6 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Armstrong |
| TAABAA | Yes |
| Series Type | S-45, S-46, H-41 Pumps |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |