6' Vinyl Universal Drain Hose - Replaces Most Laundry Drain Hoses - 3-Step Cuff Design Fits 1, 1-1/8 And 1-3/8" ID Washer Outlets - Long Inner Cuff Reduces Leakage - PVC Helix Prevents Kinking And Provides Crush Resistance - Smooth Inner Bore Allows For An Unrestricted Flow Of Water And Keeps Water Flow Area Free Of Debris
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40142000 |
| Manufacturer Part Number | 200151 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | TAIWAN |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 12.7 in |
| Height | 2.9 in |
| Weight | 1.5 lb |
| Width | 16.1 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| TAABAA | Yes |
| FOB | No |
| UPC Code | 091712603566 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |