One-Piece Ironing Board Cover/Pad - Extra Thick 3/16" Pad Sewn Onto Cover - Bungee Elastic For Tight Fit - For Use On Most Full-Size (53 x 13" To 54 x 15") Boards - Stain And Scorch Resistant - Blue
- 1-piece construction will not slide off board
- 3/16 In. thick resistant fiber backed cover
- Bungee binding for tightest fit in the market
- Coated surface reduces scorches and stains
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 56101525 |
| Manufacturer Part Number | 758059 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Blue Metallic |
| Color Family | Blues |
| Material | Polyester |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| High Temperature Resistance | Yes |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Size (2) | 53-55" x 13-15" |
| Depth | 14.0 in |
| Height | 2.8 in |
| Weight | 0.8 lb |
| Width | 9.1 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Hospitality 1 Source |
| Package Quantity | 12 |
| TAABAA | No |
| UPC Code | 184185000564 |
| Package Contents | Pad & Cover |
| Supplier Product Name | Bungee Ironing Board Cover in Blue |
| FOB | No |
| Manufacturer Model No | XDuty |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |