*Must be ordered in multiples of 12 only*
One-Piece Ironing Board Cover/Pad - Extra Thick 3/16" Pad Sewn Onto Cover - Bungee Elastic For Tight Fit - For Use On Armoire (45 x 13") Boards - Stain And Scorch Resistant - Blue
- Bungee
- Stain Resistant
- Scorch Resistant
- blue
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 56101525 |
| Manufacturer Part Number | PV00412 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | Blue |
| Color Family | Blues |
| Material | Cotton / Fiber |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| High Temperature Resistance | Yes |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Size (2) | 45 x 13 x 1" |
| Depth | 8.1 in |
| Height | 3.2 in |
| Weight | 0.75 lb |
| Width | 9.6 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Hospitality 1 |
| TAABAA | No |
| Supplier Product Name | Armoire Cover |
| Package Contents | 1 |
| Package Quantity | 1 |
| FOB | No |
| Manufacturer Name | Pressto Valet |
| Manufacturer Model No | PV00412 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |