250' 12/2 Romex Solid Core Copper Wire - 20 Amp, 120 Volt Maximum Underground Feeder Cable - Type UF-B With #12 Ground - 600 Volt Rated - Typical Applications Include Swimming Pool Filters And Pumps, Patio Spotlights, Outdoor 20 Amp Outlets
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 26121634 |
| Manufacturer Part Number | 13055955 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Wire Gauge/Number of Conductors | 12/2 |
| Amps | 20 |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 11.4 in |
| Height | 3.1 in |
| Weight | 23.55 lb |
| Width | 11.4 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Southwire |
| TAABAA | Yes |
| Manufacturer Name | SOUTHWIRE COMPANY |
| FOB | No |
| UPC Code | 043215166055 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |