50' 14/2 Romex Solid Core Copper Wire - 15 Amp, 120 Volt Maximum Underground Feeder Cable - Type UF-B With #14 Ground - 600 Volt Rated - Typical Applications Include Outdoor Lighting
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 26121634 |
| Manufacturer Part Number | 13054222 |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Wire Gauge/Number of Conductors | 14/2 |
| Amps | 15 |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 10.0 in |
| Height | 2.0 in |
| Weight | 4.8 lb |
| Width | 8.3 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Southwire |
| TAABAA | Yes |
| UPC Code | 032886266034 |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |