20 x 20 x 1" Pleated Air Filter "Box Of 12" - Nominal Size: 20W x 20"H - 100% Synthetic Fibers - Self-Supporting Media Design - Equal Surface Area With Sharper And Higher Pleats - MERV 6 - UL 900 Classified - Actual Size: 19-1/2W x 19-1/2H x 3/4"D - 100% Virgin Synthetic Media Resists Moisture - Low Resistance - 90-Day Life
- Available in 1 thickness
- MERV 6
- Patent-pending, sonically-welded, pinch frame design with support strap.
- Patented DuraFlex self-supporting media
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40161505 |
| Manufacturer Part Number | 127009 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Backing Material | Self Supportive Media With Support Strap |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 10.3 in |
| Height | 20.0 in |
| Weight | 5.25 lb |
| Width | 19.6 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Supplier Product Name | PLEATED AIR FILTER |
| Brand | HRP |
| TAABAA | Yes |
| Media | Synthetic Fibers |
| Manufacturer Model No | 141-205-700 |
| Useable Life | 90 Days |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| MERV Rating | 6 |
| UL Listed | No |