1" Pleated Air Filter "Box Of 12" - Nominal Size: 14W x 24"H - 100% Synthetic Fibers - Self-Supporting Media - Uniform Pleats For Maximum Extended Surface Area - MERV 6 - UL 900 Classified - Actual Size: 13-1/2W x 23-1/2H x 3/4"D - 90-Day Life
- last up to 90 days
- MERV 6
- most models have 3 support straps
- Self-supporting media
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40161505 |
| Manufacturer Part Number | 127068 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Backing Material | Self Supporting Media With Support Strap |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 24.1 in |
| Height | 14.6 in |
| Weight | 5.15 lb |
| Width | 10.8 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| TAABAA | Yes |
| Media | Synthetic Fibers |
| Useable Life | 90 Days |
| Supplier Product Name | PLEATED AIR FILTER |
| FOB | No |
| Manufacturer Model No | 222-412-051 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| MERV Rating | 6 |
| UL Listed | No |