2" Pleated Air Filter "Box Of 12" - Nominal Size: 16W x 25"H - Synthetic Fiber Media - Extended Surface Pleat Design - Reinforced Frame - Holds Form Even After Crushing - MERV 6 - 90-Day Life - Actual Size: 15-1/2W x 24-1/2H x 1-3/4"D - UL 900 Classified
- all models come with 3 support straps.
- media is made from 100% virgin synthetic fibers
- MERV 7
- Self-supporting media
- the frame is made from 28pt. thickness board
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40161505 |
| Manufacturer Part Number | 127015 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Backing Material | Self Supportive Media With 3 Support Straps |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Country of Origin | USA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth | 25.0 in |
| Height | 16.5 in |
| Weight | 11.0 lb |
| Width | 22.3 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Supplier Product Name | PLEATED AIR FILTER |
| Brand | HRP |
| TAABAA | Yes |
| Media | Synthetic Fibers |
| Manufacturer Model No | 172-102-600 |
| Useable Life | 90 Days |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| MERV Rating | 6 |
| UL Listed | No |