White Return Air Grille - 1/2" Spacing - Stamped Steel Construction - Also Used As Bath Exhaust Grille - Duct Size 12 x 8" - Face Size 13-3/4 x 9-3/4"
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40101505 |
| Manufacturer Part Number | 253174 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | White |
| Material | Steel Construction |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Depth (In) (2) | 0.19 in |
| Shape (2) | Rectangle |
| Depth | 9.7 in |
| Height | 0.3 in |
| Weight | 1.7 lb |
| Width | 13.5 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| TAABAA | No |
| Grille Use Location / Type | Return |
| Duct Type | 12 x 8" |
| Type | Sidewall Or Return Air Grille |
| FOB | No |
| UPC Code | 053713002762 |
| Register, Grille, Or Diffuser | Grille |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |