WingIt Portable Tub Bench - 26-1/2 x 15" - ADA Compliant - One-Piece Solid Phenolic White - 3" Lift - For Use With Standard Tubs - Securely Fastens To Tub Ledge - Mfg #WHPTB265150PW
- Meets and exceeds all building codes, ADA criteria and 2010 ADAAG and 2009 ANSI standards.
- Exceeds ADA guidelines and all building codes
- Heli-Arc welded 18/8 stainless steel construction
- 100% Stainless steel - lifetime guarantee
- Easy to clean, no maintenance, matches MODERN Elegance bath accessories
- Made in the USA
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 56101813 |
| Manufacturer Part Number | WHPTB265150PW |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Material | Stainless Steel |
| Color / Finish | White Phenolic |
| Seat Material | Stainless Steel |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | Yes |
| Weight Capacity (Lbs) | 250.00 lb |
| Country of Origin | USA |
| Capacity | 250 |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Width (In) | 26.50 in |
| Depth (In) | 16.00 in |
| Height (In) (2) | 32.50 in |
| Length (In) (2) | 26.50 in |
| Shape | Rectangular |
| Depth | 5.0 in |
| Height | 31.0 in |
| Weight | 29.0 lb |
| Width | 25.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Wingits |
| TAABAA | Yes |
| Mounting Method | 2 Adjustable Tub Clamps Included |
| Shower Accessory Type | Portable Safety Tub Bench |
| Non Slip Grip | No |
| FOB | No |
| UPC Code | 811175013975 |
| Package Contents | Tub Bench And Hardware Kit |
| Bath Safety Type | ADA |
| Collection Name | Portable Tub Bench |
| Supplier Product Name | End Mounted Portable Tub Bench in White Phenolic 26.5 In. x 15 In. |
| Manufacturer Name | WingIt Innovations, LLC |
| Manufacturer Model No | WHPTB265150PW |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | Yes |
| UL Listed | No |