3/4 x 24" Spring-Loaded Towel Bar - White Plastic - Cut-To-Length - Mfg #702401
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 30181602 |
| Manufacturer Part Number | 7024-01 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | White |
| Material | Plastic |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Size | 3/4 x 24" |
| Depth | 1.0 in |
| Height | 1.0 in |
| Weight | 0.3 lb |
| Width | 25.3 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Lenape |
| TAABAA | No |
| UPC Code | 015129702414 |
| Type | Towel Bar |
| FOB | No |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |
2 Reviews Hide Reviews Show Reviews
-
Perfect
I measured it incorrectly, however, was able to hacksaw off the necessary inches and added the spring and fit my sons 1950’s home bathroom perfectly!
-
Towel bar
White 24” is a quick fix and easy to install