Replacement Icemaker Water Inlet Valve - Single Line - Fits 7/16" Tubing - Replaces Whirlpool Model #4318047
- Has a bracket
- Includes fittings and screws
- Metal and plastic material
- Used on whirlpool refrigerators
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 40141600 |
| Manufacturer Part Number | 203472 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Material | Metal And Plastic |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Overall Height (In) | 3.25 in |
| Overall Length (In) | 6.00 in |
| Overall Width (In) | 3.25 in |
| Weight (Oz) | 0.60 oz |
| Depth | 3.3 in |
| Height | 3.1 in |
| Weight | 1.0 lb |
| Width | 4.7 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | HRP |
| TAABAA | No |
| Package Quantity | 1 |
| UPC Code | 687152205820 |
| Appliance Accessory Type | Refrigerator |
| Package Contents | Valve And Hardware |
| FOB | No |
| Brand/Model Compatibility | Whirlpool |
| Supplier Product Name | Ice Maker Valve |
| Manufacturer Name | ERP |
| Manufacturer Model No | ER4318047 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |