Replacement Gas Range Grate - 8-1/4 x 8-7/8" - Replaces Whirlpool Model #8053580
- Black, metal grate
- 8-1/4 In. width
- 8-7/8 In. depth
- 1-3/4 In. height
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 52151603 |
| Manufacturer Part Number | 235350 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Material | Metal |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | CHINA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Width (In) | 8.00 in |
| Height (In) (2) | 1.00 in |
| Length (In) (2) | 8.00 in |
| Depth | 8.4 in |
| Height | 2.1 in |
| Weight | 1.9 lb |
| Width | 8.9 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Exact Replacement Parts |
| TAABAA | No |
| UPC Code | 840993011436 |
| Appliance Accessory Type | Range |
| Package Contents | Grate |
| Indoor Or Outdoor | Indoor |
| Supplier Product Name | Oven Grate |
| FOB | No |
| Manufacturer Name | ERP |
| Manufacturer Model No | ER8053458 |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |