- Welspun Welington Collection
- Case Of 300
- White
- Wash Cloth
- 13 x 13"
- 1.5 Lb/Dozen
- Dobby Border
- 100% Ring-Spun Cotton Loops
- 100% Ring-Spun Cotton
- Ready To Use Out Of The Box, No Prewashing Required
- Double-Stitched Side Hems To Prevent Unravelling
- Mfg #WLGT-TW-WC2-01
| Make & Model | |
|---|---|
| UNSPSC | 52121704 |
| Manufacturer Part Number | WLGT-TW-WC2-01 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Material | Cotton |
| Color / Finish | White |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | COLOMBIA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions | 13 x 13" |
| Depth | 18.3 in |
| Height | 13.4 in |
| Weight | 27.3 lb |
| Width | 22.5 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | Welington |
| Design | Dobby |
| TAABAA | Yes |
| FOB | No |
| Pattern Style | Dobby |
| Bath Towel Type | Wash Cloth |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |