WynDry Deluxe Collection "Case Of 24" - Bath Towel - 27 x 50" - 15 Lbs/Dozen - Dobby Border - 100% Ring Spun Cotton - White
| Make & Model | |
|---|---|
| Manufacturer Part Number | BT05A12750 |
| UNSPSC | 52121701 |
| Material/Color/Finish | |
|---|---|
| Color / Finish | White |
| Edge Finish | Dobby |
| Material | Cotton |
| Specifications | |
|---|---|
| Made in the USA | No |
| Country of Origin | COLOMBIA |
| Packaging Dimensions | |
|---|---|
| Dimensions | 27 x 50" |
| Depth | 23.2 in |
| Height | 13.5 in |
| Weight | 32.0 lb |
| Width | 18.0 in |
| Product Features | |
|---|---|
| Brand | WynDry |
| Design | Dobby |
| TAABAA | Yes |
| FOB | No |
| Pattern Style | Dobby |
| Bath Towel Type | Bath Towel |
| Certification & Standards | |
|---|---|
| GSA Approved | No |
| UL Listed | No |